Historia sportu w Przeworsku: piłka siatkowa kobiet

W Przeworsku początki piłki siatkowej sięgają okresu międzywojennego, kiedy to utworzono drużynę w gimnazjum. Po wojnie w 1944 r. powstała pierwsza drużyna żeńska, w skład której weszły zawodniczki: S. Benbenek, K. Dymnicka, E. Mirkiewicz, H. Stuchlińska, E. Struchlińska, I. Wójcik.

Cukrownia Przeworsk

Rok później przy Klubie Sportowym Cukrownia z inicjatywy trenera K. Kruczyńskiego powstała sekcja piłki siatkowej z drużyną męską i żeńską. historia sportu w Przeworsku: piłka siatkowa kobiet

historia sportu w przeworskuPierwszy po wojnie turniej piłki siatkowej odbył się 21 maja 1945r. mecz sędziował K.Kruczyński 

Początki były trudne, nie było zaplecza i brakowało wykwalifikowanej kadry, mimo to udało się stworzyć mocny zespół, który w dniach lipca 1947 r. zajął I miejsce wygrywając wszystkie spotkania w Eliminacyjnych Zawodach Sportowych Zjednoczenia Przemysłu Cukrowniczego Okręgu Lubelskiego. Rok 1948 przyniósł kolejne sukcesy przeworskich siatkarek: w II Ogólnopolskich Igrzyskach Sportowych Cukrowników w Świdnicy, wywalczyły I miejsce, uzyskując tym samym prawo do startu w I Ogólnopolskich Igrzyskach Sportowych Związków Zawodowych w sierpniu 1948 r. w Warszawie, w charakterze reprezentantek Związków Zawodowych Cukrowników, jednakże sukces nie był im wtedy pisany.

historia sportu w przeworsku

Część drużyny przeworskich siatkarek, podczas I Ogólnopolskich Igrzysk Sportowych Związków Zawodowych w Warszawie, górny rząd od lewej: Z. Mączka, nn. M. Krogulecka, nn; dolny rząd
od lewej: S. Stuchlińska, nn, E. Mirkiewicz,
1948 r. ze zb. K. Kruczyńskiego.

Jeszcze w tym samym roku zdobyły po raz pierwszy tytuł mistrza województwa rzeszowskiego i prawo startu w walce o tytuł Mistrza Polski za rok 1949, gdzie mimo jednego tylko zwycięstwa start w tychże zawodach uznano za udany. W 1950 r. przeworskie siatkarki po raz drugi zdobyły mistrzostwo województwa rzeszowskiego.

Unia Przeworsk

Od 1951 r. grały w barwach Zrzeszenia Unia i w tym roku i w 1952 zdobyły po raz kolejny tytuł mistrza województwa rzeszowskiego. Rok 1953 to rok sukcesów, zespół zakwalifikował się do czwórki finałowej Pucharu CRZZ, mimo tego, że siatkarki nie stanęły na podium nazwano je rewelacją Pucharu

Spójnia Przeworsk

W maju 1953 r. drużyna, z nową nazwą Klub Sportowy Przeworsk zdobyła III miejsce w 1-majowym turnieju zorganizowanym w Warszawie przez Radę Główną Zrzeszenia Sportowego Spójnia. W 1953 r przeprowadzono reorganizację drużyny, którą zakwalifikowano do nowo powstałej klasy A i która zdobyła tytuł mistrza województwa rzeszowskiego.

historia sportu w przeworskuSiatkarki „Spójni” Przeworsk, podczas pucharu CRZZ–Białystok. Górny rząd stoją od lewej: S. Mirkiewicz, Z. Dubrawska, Z. Krupa; siedzą od lewej: G. Bawor, A. Porębny, S. Czwakiel, A. Morawska, pierwszy z prawej stoi kierownik drużyny R.Dynowski, ze zb. K. Kruczyńskiego.

W 1954 r. po raz pierwszy Spójnia straciła tytuł mistrza województwa rzeszowskiego na rzecz FKS Stal Mielec, zajmując II miejsce. W tym też roku siatkarki rozegrały mecz w półfinale Pucharu C.R.Z.Z w Katowicach zdobywając II miejsce Na mistrzostwach ZS Spójnia, rozegranych w Łodzi przeworska drużyna zajęła II miejsce, przegrywając z I ligową Spójnią Warszawa.

Sparta Przeworsk

historia sportu w PrzeworskuKS „Sparta”, od lewej: A. Porębny, Z. Krupa, A. Kruczyńska, A. Morawska, G. Bawor, Z. Szkoda, H. Maziarz, S. Czwakiel, Tarnów 1955 r. Skład walczył o wejście do I ligi, ze zb. Kruczyńskiego.

W 1955 r. przeworskie siatkarki województwa rzeszowskiego, występowały pod nazwą Klub Sportowy Sparta, zakwalifikowały się do finału pucharu G.K.K.F i T. który rozegrano w marcu w Gdyni. Puchar ten uważany był za nieoficjalne mistrzostwa Polski drużyn Aklasowych, siatkarki zajęły tam drugie miejsce. W listopadzie 1955 r. grały mecze o wejście do I ligi w Tarnowie. Jednak szereg niesprzyjających okoliczności i kontuzje M. Kruczyńskiej i A. Porębny osłabiły zespół, który nie uzyskał awansu. Mimo wielu sukcesów w roku 1956 po raz kolejny nie udało się wejść drużynie do I ligi. W roku 1957 r. zawodniczki sięgnęły po tytuł mistrza ligi międzywojewódzkiej, uzyskując tym samym prawo do gry w eliminacjach o wejście do I ligi, ostatecznie Sparta zajęła II miejsce i prawo do gry w nowo utworzonej II lidze. Jednak w roku 1959 drużyna musiała się rozstać z II ligą po niepowodzeniach na boisku, pożegnała też H. Dynowskiego długoletniego kierownika sekcji, którego zastąpił R. Borcz. Miejscem treningów po utracie hali w magazynie cukrowni stała się mała sala w dawnym Sokole.

Orzeł Przeworsk

Klub w 1960 r. zmienił nazwę na Klub Sportowy Orzeł a drużyna siatkówki w Cieszynie wywalczyła awans do II ligi. Drużyna grała w składzie: G. Bawor, A. Morawska, I. König, H. Krogulecka, M. Kruczyńska, Z. Krupa, A. Porębny. Drużyna w 1962 r. grała w II lidze, wywalczyła tytuł mistrza województwa, zdobyła Puchar Dni Lotnictwa Ziemi Rzeszowskiej, wygrała półfinał trójek w Radomiu, zdobyła brązowy medal w rozgrywkach finałowych o Mistrzostwo Polski trójek w Krakowie. W 1963 r. siatkarki zdobyły mistrzostwo województwa, zaś na II Spartakiadzie w Rzeszowie drużyna Orła Przeworsk zdobyła I miejsce.
historia sportu w przeworsku

Siatkarki „Orła” Przeworsk 1969 r. Stoją od lewej: W. Kruk, E. Stańko, K. Stryjewska, J. Jurkiewicz, D. Szpak, A. Romańska, ze zb. K. Kruczyńskiego.

W 1964 r. zespół zdobył tytuł wicemistrza województwa rzeszowskiego, a w 1965 r. był drugi w województwie. W 1966 r. gra toczyła się o ponowne wejście do I ligi jednakże bezskutecznie. W tym też roku w Łańcucie odbył się Finał IV Spartakiady Wojewódzkiej w piłce siatkowej, gdzie drużyna Orła zajęła I miejsce. W 1967 r. zespół zajął IV miejsce w mistrzostwach województwa, a w 1968 r. III, uzyskując prawo do gry w lidze międzywojewódzkiej Kielce Lublin Rzeszów. W 1969 r. zespół zajął IV miejsce w lidze międzywojewódzkiej, a jesienią tego roku drużyna zdobyła I miejsce na turnieju zorganizowanym przez Polonię Przemyśl z okazji 60-lecia istnienia Klubu. Rok 1970 przyniósł reorganizację rozgrywek, żeńskie drużyny województwa wycofano z ligi międzywojewódzkiej, w wyniku czego przeworska drużyna znalazła się w grupie A ligi okręgowej. W 1971 r. w rozgrywkach w lidze okręgowej grupy A, Orzeł wygrał tylko jeden mecz i spadł do grupy B.

historia sportu w przeworsku

Mistrzostwa woj. rzeszowskiego 1972 r.? hala MOSiR w Jarosławiu, „czas”. K. Kruczyński, B. Arszczuk, A. Rożek, H. Burdzy, J. Jurkiewicz, D. Szpak, ze zb. K. Kruczyńskiego.

W 1972 r. piłkę siatkową trenowały dwa zespoły: juniorki i seniorki bez większych sukcesów, podobnie działo się przez najbliższe lata. W 1977 r. juniorki młodsze Orła wywalczyły IV miejsce w mistrzostwach województwa a juniorki starsze oraz seniorki III miejsce w rozgrywkach o mistrzostwo klasy wojewódzkiej. Rok 1978 to sukcesy: juniorki i seniorki zostały wicemistrzyniami klasy wojewódzkiej, wszystkie mecze rozgrywały się poza Przeworskiem, ze względu na brak pełnowymiarowej sali. W 1979 r. juniorki starsze zajęły III miejsce w rozgrywkach o mistrzostwo klasy wojewódzkiej, a seniorki sięgnęły po mistrzostwo klasy wojewódzkiej.

historia sportu w przeworsku

Siatkarki „Orła” Przeworsk, 1976 r. Od lewej stoją: M. Lennik, G. Piątek, D. Sado, A. Wajda, B. Kiszka, M. Kałamarz, M. Siuśta, ze zb. K. Kruczyńskiego.

Rok 1980 przeworskie siatkarki zakończyły rozgrywki w klasie wojewódzkiej na II miejscu seniorki, a juniorki na III. W roku 1982 siatkarki Orła zdobyły pierwsze miejsce w rozgrywkach klasy wojewódzkiej, ze względu na brak środków finansowych zespół nie wziął udziału w rozgrywkach klasy międzywojewódzkiej. W roku 1983 przeworska drużyna zajęła III miejsce w klasie wojewódzkiej a w 1984 r. zajęła VI pozycję. Mecze rozgrywano w Sali gimnastycznej Technikum Elektrycznego w Przeworsku. W 1985 r. Orzeł zajął III miejsce w lidze wojewódzkiej. Drużyna w 1986 r. zajęła I miejsce w lidze wojewódzkiej ale bez udziału w dalszych rozgrywkach ze względu na kłopoty finansowe, kadrowe i lokalowe. W 1987 r. zespół plasował się na IV miejscu w klasie wojewódzkiej a w 1988 na II. Rok 1989 r. przyniósł zmierzch przeworskiej siatkówki, drużyny nie zgłoszono do rozgrywek o mistrzostwo w lidze wojewódzkiej ze względu na brak środków finansowych i brak sali do treningów. Dnia 20 lutego na mocy decyzji Zarządu Klubu sekcja piłki siatkowej kobiet została rozwiązana.

hisatoria sportu w przeworskuOd 1945 r. do rozwiązania sekcji, niestrudzonym trenerem, oddanym wychowawcą, opiekunem i przyjacielem siatkarek był Kazimierz Kruczyński, który swój czas poświęcił setkom dziewcząt, które jak on kochały siatkówkę.

Historia sportu w Przeworsku: piłka siatkowa mężczyzn

 

źródło: Historia przeworskiego sportu 1893-2015 – Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy.

Czytaj także inne nasze artykuły z działu “Z Kart Historii”, powiązane bezpośrednio z Przeworskiem lub naszym regionem:

  1. Żywioł wody w Przeworsku
  2. Tadeusz Rut medalista olimpijski z Przeworska
  3. Andrzej Sztolf skoczek narciarski z Przeworska
  4. Odszedł wielki człowiek sportu w Przeworsku
  5. Pomnik króla Polski w Przeworsku
  6. Historia sportu w Przeworsku: Brydż sportowy
  7. Historia sportu w Przeworsku: “Vistulanki” – piłka nożna kobiet
  8. Historia sportu w Przeworsku: sekcja motorowa
  9. Historia sportu w Przeworsku: piłka siatkowa kobiet
  10. Historia sportu w Przeworsku: piłka siatkowa mężczyzn
  11. Historia sportu w Przeworsku: Kolejowy Klub Sportowy “Czarni” Przeworsk
  12. Historia sportu w Przeworsku: sekcja bokserska
  13. Historia sportu w Przeworsku: lata 1893-1939
  14. Hejnał Przeworska – jeden z symboli miasta
  15. Mury obronne w Przeworsku
  16. Cukrownia Przeworsk – utracone “złoto”
  17. Bohater z Przeworska zamordowany w niemieckim obozie Auschwitz
  18. Rocznica Powstania Styczniowego – apel na mogile w Przeworsku
  19. W Dzień Wszystkich Świętych pamiętajmy o Bohaterach
  20. 1 września 1939r. w Przeworsku we wspomnieniach
  21. Jan Gryczman z Przeworska – obrońca Westerplatte
  22. Żywa Kotwica Powstania Warszawskiego w Przeworsku
  23. Wspomnienia o bohaterze z Przeworska – gen. Jan Chmurowicz
  24. Bicie w bębny podczas Wielkiego Tygodnia w Przeworsku
  25. ARMIO WYKLĘTA PRZEWORSK O WAS PAMIĘTA!!!
  26. 626 lat miasta Przeworska
  27. Rocznica Powstania Styczniowego – echa w Przeworsku
  28. Droga Przeworska do Niepodległości
  29. 25.04.1930. Wielki pożar Przeworska
  30. Z kart historii: Ostatni ordynat przeworski
  31. Krwawy marzec na Podkarpaciu
  32. ALBUM NIEPODLEGŁEJ: Bartłomiej Golankiewicz
  33. Stanisław Rarogiewicz z Przeworska
  34. ALBUM NIEPODLEGŁEJ: Kronika pięcioklasowej szkoły męskiej w Przeworsku od roku 1915
  35. 11 listopada – Stulecie odzyskania niepodległości

Historia sportu w Przeworsku: piłka siatkowa mężczyzn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *