Historia klubu Orzeł Przeworsk
- Działalność Klubu Sportowego “Cukrownia” (1945-1960)
Przy powstałym w 1945r. w Przeworsku Klubie Sportowym ”Cukrownia” działały sekcje: piłki nożnej, boksu, lekkoatletyki, siatkówki żeńskiej i męskiej, koszykówki, tenisa stołowego i sekcja motocyklowa.
W 1947 r. klub zmienił nazwę na Cukrowniczy Związkowy Klub Sportowy ”Cukrownia” i poszerzył swą działalność o sekcję: piłki ręcznej 11-osobowej i szachów.
W wyniku zmian organizacyjnych, jakie zachodziły w polskim sporcie, CZKS ”Cukrownia” w 1951 r. znalazł się w Zrzeszeniu Sportowym “Unia”, przyjmując nazwę Zakładowy Klub Sportowy “Unia”. Następnie przeworski klub zakwalifikowany został w 1953 r. do Zrzeszenia Sportowego “Spójnia” i od 1955 r. występował pod taką nazwą.
Na skutek reorganizacji od 1955 r. klub działał w Federacji Sportowej “Sparta”, legitymując się tą nazwą do 1960 r.
W 1960 r. zmienił nazwę ze “Sparty” na “Orzeł”.
W okresie od 1945 – 1960 r. klub, mimo częstych zmian nazw, działał pod patronatem Cukrowni w Przeworsku.
- Sekcja piłki nożnej
Sekcja, niewatpliwie najbardziej popularnej dyscypliny sportowej, jaką jest piłka nożna, została zorganizowana przez KS “Cukrownia” i zarejestrowana w Polskim Związku Piłki Nożnej już jesienią 1945 r. Jej organizatorami i jednoczesnie czynnymi zawodnikami byli Tadeusz Jabłoński i Edward Łański. Poza wyżej wymienionymi w składzie pierwszej drużyny piłki nożnej przy KS “Cukrownia” wchodzili: Józef Dubrawski, Władysław Mordyas, Mieczysław Wójciński, Stanisław Zagórski, Antoni Marć, Mieczysław Mikluszka, Wacław Gawlikowski, Emil Prima, Jerzy Rylowski, Józef Diduch, J. Czepiel, A. Jurkiewich, J. Oleński.
Drużyna w wyżej wymienionym składzie rozpoczęła rozgrywki w klasie C, zdobywając pierwsze miejsce w sezonie 1945/1946 r.
28.04.1946 r. zorganizowane zawody miedzynarodowe w piłce nożnej z drużyną KS “Slavia” Morawska Ostrawa, zakończone zwycięstwem gości 2:1 (bramkę dla drużyny “Cukrowni” zdobył W. Mordyas).
W 1948 r. piłkarze “Cukrowni” uzyskali awans do klasy A, w której grały najlepsze drużyny województwa rzeszowskiego. Współautorami tego sukcesu, obok wcześniej wymienionych zawodników byli: Anastazy Wizerkaniuk, Stanisław Kostur, Jerzy Benbenek, Adam Grzybowski, S. Dzideczek, S. Kubicki, S. Słowik.
O ówczesnym poziomie sekcji piłki nożnej przy KS “Cukrownia” świadczą wyniki meczów rozgrywanych w klasie A: 4:0 ze “Stalą” Stalowa Wola, 5:3 z JKS Jarosław, 3:0 i 2:1 z “Resovią”, 3:2 z “Czuwajem” Przemyśl, 2:1 ze “Stalą” Rzeszów i 2:1 z “Polonią” Przemysl.
Czołowi zawodnicy “Cukrowni”: J. Dubrawski, W. Gawlikowski, M. Mikluszka, M. Wójciński, zapraszani byli do wystepów w drużynach Jarosławia i Przemyśla na wyjazdowe turnieje do Czechosłowacji. Obok rozgrywek mistrzowskich drużyna piłkarska KS “Cukrownia” systematycznie uczestniczyła w spartakiadach pracowników przemysłu cukrowniczego i spożywczego, na których zdobywała najczęściej najcenniejsze trofea.
Jesienia 1952 r. po zremisowaniu decydującego meczu wyjazdowego z “Gwardią” w Przemyślu (2:2) przeworska drużyna piłkarska, nosząca ówcześnie nazwę “Unia”, opuściła szeregi klasy A. Spadek ten spowodowany został odejściem z drużyny kilku czołowych zawodników: Wizerkaniuk, Gawlikowski i Benbenek odeszli do “Poloni” Przemyśl, Bartłomiej Łoś do Tarnowa, a niektórzy zawodnicy, kierując się innymi powodami, zakończyli czynną karierę.
Do rozgrywek klasy B w 1953 r. drużyna przystąpiła w zmienionym składzie i pod nową nazwą – “Spójnia”. Z dawnego składu drużyny pozostali: Andrzej Kmiecik, Jan Mordyas i S. Kostur. Niestety, drużyna nie podołała postawionym przez nią zadaniom i nie wywalczyła awansu do klasy A. Drużyna nie posiadała trenera, funkcje tą w tym czasie spełniał kapitan. Kierownikami drużyny wówczas byli: W. Mordyas i J. Dubrawski.
Mimo prymitywnych warunków treningu, jesienią 1954 r. drużyna zdobyła awans do klasy A, wyprzedzając “Pogoń” Lubaczów o 3 pkt. Autorami awansu była drużyna w składzie: S. Kostur, A. Kmiecik, J. Mordias, Stefan Marek, Stanisław Kisiel, Marian Majba, Emil Machała, Emil Wojnarowicz, Kazimierz Kuźma, Feliks Nowak, Alfred Kowal, Antoni Przywara, Tadeusz Zawadzki. Mimi zdobycia awansu drużyna nadal nie posiadała trenera, a kierownikiem drużyny był nadal J. Dubrawski.
W 1955 r. przeworska drużyna grająca pod zmienioną nazwą – “Sparta”, w klasie A rozgrywała mecze z następującymi zespołami: “Resovia”, “Sparta” Jasło, “Unia” Krosno, “Budowlani” Rzeszów, “Stal” Sanok, “Sparta” Dębica, “Sparta” Łańcut, LZS Żurawica, “Kolejarz” Jarosław, “Sparta” Sędziszów, “Górnik” Sanok’ “Kolejarz” Rozwadów, “Górnik” Krosno, “Stal” Nowa Dęba, “Sparta” Nisko, “Gwardia” Przemyśl i LZS Zaczernie.
Znaczące wyniki roku 1955 to: 2:0 z “Unią” Krosno, 2:0 z “Spartą” Dębica w Dębicy, 1:0 z “Górnikiem” Krosno w Krośnie, 2:1 ze “Spartą” Jasło, 1:0 z “Budowlanymi” w Rzeszowie. Na mecie sezonu 1955 r. drużyna “Sparta” Przeworsk zajęła piąte miejsce.
Równolegle do rozgrywek pierwszych, prowadzone były rozgrywki rezerw klasy A – rezerwa “Sparty” zajęła dziewiąte miejsce.
Kadrę pierwszej drużyny tworzyli następujący zawodnicy: S. Kostur, S. Kisiel, A. Kmiecik, J. Mordyas, S. Marek, M. Majba, T. Zawadzki, A. Kowal, E. Wojnarowicz, A. Przywara, Andrzej Żyła, Kazimierz Kuźma, Mieczysław Wajda.
W 1956 r. “Sparta” Przeworsk znajdowała sie o krok do awansu do III ligi. Z powodu powołania do służby wojskowej, szeregi drużyny opuscili: T. Zawadzki, A. Przywara, M. Wajba, S. Kisiel, S. Marek, a skład pierwszej drużyny uzupełnili utalentowani juniorzy: Józef Majba, Stanisław Śmiałek, Józef Kubusiak, Henryk Kozak, Tadeusz i Marian Michno. Ponadto do przeworskich piłkarzy dołączył, grający dotychczas w Stalowej Woli, Mieczysław Janas. W tym czasie drużyne trenował E. Wojnarowicz. Mimo stworzenia przez Zarząd Klubu sprzyjających warunków treningowych (obóz szkoleniowy w Szklarskiej Porębie), przeworska drużyna odniosła porazkę (1:5) w decydującym meczu z “Polną” Przemyśl i w rozgrywkach klasy A uplasowała się na drugiej pozycji.
W 1957 r. “Sparta” Przeworsk zajęła drugie miejsce w swojej grupie klasy A, co dało jej szanse awansu do III ligi, po rozegraniu baranżowych spotkań z “Wisłoką” Dębica. Pierwszy mecz rozegrany w Przeworsku zakończył się zwycięctwem “Sparty” 1:0. Bramkę zdobył J. Kubusiak (były reprezentant Polski juniorów). Mecz rewanżowy w Dębicy “Sparta” przegrała wynikiem 0:4. Trzeci, decydujący mecz rozegrano na stadionie “Stali” w Rzeszowie. Spotkanie to zakoczyło się porazka przeworskich piłkarzy (0:2) i przekreśliło szanse “Sparty” na awans do III ligi.
Rok 1958, ze względu na brak trenera i poważne ubytki kadrowe, okazał sie niepomyslny dla przeworskich piłkarzy. Drużynę opuścili: M. Janas, H. Kozak, S. Kostur, J. Mordyas, A. Kmiecik. Miejsce tych zawodników zajęli: Stanisław Gazda, Ryszard Pasławski, Apolinary Grzegorzewski, Andrzej Mirkiewicz i Józef Lotycz.
Rok 1959 mimo udziału druzyny w odozie szkoleniowym w Karpaczu (marzec), nie przyniósł zamierzonego sukcesu, być może wpływ miał fakt, że druzyna nadal pozostawała bez trenera.
- Działalnośc Klubu Sportowego “Orzeł” (1960-1994), Waldemar Majba
Po przejęciu w 1960 r. przez klub sportowy “Sparta” nazwy klub sportowy “Orzeł”, działały w nim następujące sekcje: piłki nożnej, siatkówki kobiet, tenisa stołowego i tenisa ziemnego.
W 1963 r. reaktywuje się przy klubie sekcja piłki ręcznej.
W roku 1965 zlikwidowana została sekcja tenisa ziemnego i reaktywuje się sekcja piłki siatkowej mężczyzn.
W 1969 r. likwidacji uległa sekcja siatkówki mężczyzn, a klub na okres jednego roku wraca do starej nazwy KS “Cukrownia”.
Z chwila zaangażowania w 1970 r. do patronackiej współpracy pozostałych, obok cukrowni, przeworskich zakładów pracy nazwa klubu brzmi Międzyzakładowy Klub Sportowy “Orzeł”.
W 1979 r. przy klubie powstaje sekcja brydża sportowego.
20.02.1990 r. Zarząd Klubu podejmuje decyzję o zawieszeniu działalności sekcji: piłki siatkowej kobiet, piłki ręcznej i brydża sportowego.
W 1994 r. przeworski klub zmienia nazwę na Miejski Klub Sportowy “Orzeł” i działa w sekcjach: piłki nożnej i tenisa stołowego.
- Sekcja piłki nożnej
Po zmianie w 1960 r. nazwy klubu ze “Sparty” na “Orzeł” Przeworsk, drużyna piłki nożnej w składzie: Ryszard Urban, Stanisław Kisiel, E. Wojnarowicz, Andrzej Mirkiewicz, A. Grzegorzewski, J. Krupa, Stanisław Rydz, Tadeusz Knytel, Tadeusz Kulpa, Tadeusz Próchnicki, J. Lotycz, T. Michno, M. Michno, A. Przywara, R. Pasławski, S. Gazda, J. Majba, T. Zawadzki i J. Kubusiak, zdobył drugie miejsce w swojej grupie klasy A. Trenerem drużyny był Józef Polewski, a kierownikiem Józef Dubrawski.
W latach 1961-1964 piłkarze przeworskiego “Orła” zajmowali czołowe miejsca w klasie A, a trenerami drużyny byli w tych latach kolejno: Jan Wiśniewski, Anastazy Wizerkaniuk, Surmiak i Kowalec.
W 1965r. po efektownym zwycięstwie w ostatnim meczu sezonu z “Naftą” Jedlicze 12:0, “Orzeł” zajął drugie miejsce w klasie A. Druga pozycja zapewniała przeworskiemu zespołowi upragniony od kilkunastu lat awans do III ligi obok drużyny “Siarki” Tarnobrzeg. Autorami tego awansu była drużyna ponownie trenowana przez A. Wizerkaniuka w składzie: R. Urban, Edward Drzał, T. Knytel, T. Próchnicki, A. Mirkiewicz, T. Zawadzki, J. Lotycz, Stanisław Urban, T. Krupa, S. Rydz, Stanisław Wołowiec, Bolesław Gujda, J. Majba, J. Kubusiak, M. Mochno, Antoni Żabiński.
W 1966 r. trzynaste miejsce pozwoliło pozostać w szeregach III ligi.
W 1967 r. drużyna z Przeworska opuszcza szeregi III ligi zajmując 13 m. w tabeli z dorobkiem 12 pkt. W tym czasie trenerem drużyny był Edmund Piotrowski.
W 1968 r. piłkarze “Orła” trenowani przez Jana Kużmę zajęli 12 m. w klasie A.
W 1969 r. trenowany przez T. Zawadzkiego “Orzeł” w składzie: R. Urban, T. Knytel, J. Majba, J. Kubusiak, S. Rydz, J. Lotycz, B. Gujda, S. Wołowiec, Józef Ćwikła, Antoni Chmura, Roman Gardziel, Mieczysław Kędziora, Jan Jurkiewicz, Józef Stecuła, Bolesław Brud, Stanisław Kałamarz, Tadeusz Chlebuś plasuje się na 8 miejscu w klasie A.
W 1970 r. zawodnicy KS “Orzeł” zajmują 12 m. w grupie I A klasy, a w 1971 r. 14 m. w grupie II A klasy. Trenerem zespołu w tym czasie był Jan Ekiert, a przeworski “Orzeł”, w tych latach w klasie A, rywalizował z drużynami: “Unia” Sarzyna, “Polonia” Przemyśl, “Stal” II Stalowa Wola, “Polna” Przemyśl, “Energetyk” Stalowa Wola, “Orzeł” Rudnik, “Czuwaj” II Przemyśl, “Budowlani” Radymno, LZS Żurawica.
W 1972 r. zespół trenowany przez Michała Krausa osiąga 4 m. w A klasie,
W 1973 r. 7 m. w klasie A.
W 1974 r. “Orzeł” rywalizuje w A klasie z drużynami: “Stal” Gorzyce, “Siarka” II Tarnobrzeg, JKS Jarosław, “Wisłoka” II Dębica, “Zenit” Nisko, “Budowlani” Radymno, “Czuwaj” II Przemyśl, “Orzeł” Rudnik, “Kolbuszowianka” Kolbuszowa, “Energetyk” Stalowa Wola, “Pogoń” Lubaczów, “San” Rozwadów, “Polonia” II Przemyśl i zajmuje 9 m.,
W 1975 r. 8 m. W tym czasie drużynę trenował T. Zawadzki,a jej skład przedstawiał się następująco: Jan Kamecki, Andrzej Lizak, T. Chlebuś, Stanisław Gujda, Zbigniew Londosz, Adam Plesniak, Mieczysław Stecura, Krzysztof Szozda, Jerzy Kłos, Leszek Syk, Stanisław Kałamarz.
W 1976 r. drużyna zajęła 12 m. w A klasie.
Wskutek tego wyniku i reorganizacji rozgrywek, “Orzeł” w 1977 r. trenowany przez Lesława Surę, występuje w klasie wojewódzkiej zajmując 12 m.
W 1978 r. “Orzeł” zajmuje 10 m. w klasie okręgowej i notuje spadek do klasy A.
W 1979 r. drużyna z Przeworska trenowana przez J. Majbę zajmuje drugie miejsce w klasie A i awansuje do klasy wojewódzkiej. Skład zespołu w tych latach przedstawia się następująco:Emil Mścisz, Marek Kiszka, Marian Żołyniak, B. Mucha, Jan Cymbalista, Antoni Bednarski, Zbigniew Longosz, Augustyn Słysz, Stanisław Sobala, Jerzy Syk, L. Syk, Ryszard Pawlak, Andrzej Groch, Bogdan Gnes, Andrzej Rut, Robert Mokrzycki, Bogdan Pieczek, Stanisław Misiło.
W 1980 r. “Orzeł” zajmuje 3 m. w klasie wojewódzkiej,zaś w 1981 r. – 10 m.
W 1981 r. trenerem zespołu został Jan Ekiert.
Rok 1982 przyniósł 13 m. w klasie wojewódzkiej i spadek do klasy A.
W 1983 r. trenerską opieką drużynę “Orła” objął Włodzimierz Liszka, a zespół w składzie: Henryk Garbarz, Bogusław Jarosz, A. Groch, A. Słysz, Marian Dubrawski, Adam Zagórski, Jan Kot, Z. Longosz, Wiesław Piątek, Tomasz Dzieduszyński, Antoni Marek, Aleksander Grzegorzewski, Marian Jasz, Roman Ostrowski, Marek Rydz, Andrzej Matuszek, Janusz Magoń, B. Pieczek, R. Mokrzycki, K. Szozdam, uzyskuje 5 m. w klasie A, zaś w roku następnym (1984) wywalcza 2 m. i uzyskuje awans do klasy wojewódzkiej.
W sezonie 1984/1985 drużyna przeworskiego klubu występowała w składzie: B. Jarosz, Ryszard Górak, A. Groch, K. Szozda, M. Jasz, Adam Zagórski, Stanisław Kubas, Henryk Misztal, Andrzej Wiśniewski, Zygmunt Krzych, Janusz Zawadzki, Bogusław Ochap, R. Mokrzycki, B. Pieczek, R. Ostrowski, T. Dzieduszyński, W. Piątek, A. Grzegorzewski. W 1885 r. wieloletniego kierownika drużyny J. Dubrawskiego zastępuje na tym stanowisku Tadeusz Węgrzyn, zaś drużynę trenuje S. Rydz.
W 1985 r. w klasie wojewódzkiej “Orzeł” zajmuje 5 m., które w skutek reorganizacji rozgrywek przyniosło awans do ligi międzywojewódzkiej Krosno-Przemyśl.
W 1986 r. w klasie międzywojewódzkiej druzyna zajmuje 11 m., co równoznaczne jest ze spadkiem do klasy okręgowej. Trenerem drużyny w tym czasie był T. Zawadzki.
W 1987 r. druzyna zdobyła 2 m. w klasie okręgowej, a w 1988 r. powtarza wynik sprzed roku mimo, że wszystkie mecze zespół rozgrywa poza Przeworskiem (powódź na stadionie i wynikające z tej klęski remont boiska). W tych latach drużyna występowała w składzie: Mieczysław Burat, Mariusz Karasiński, A. Rut, M. Rydz, A. Grzegorzewski, S. Kubas, B. Pieczek, A. Groch, J. Zawadzki, Tadeusz Sołoma, Mariusz Mac, Witold Ręczka, Witold Kruk, Waldemar Pańko, Wojciech Wysocki, H. Misztal, Waldemar Majba.
W 1989 r. drużyna ponownie zajmuje 2 m. w klasie okręgowej, a trenerem drużyny w tym roku został Jan Bieniasz.
W 1990 r. piłkarze “Orła” w klasie okręgowej zajmuja 9 m. a w 1991 r. 7 m. w tej samej klasie rozgrywkowej. Kierownikiem drużyny zostaje Mieczysław Flis.
W 1992 r. przeworscy piłkarze wywalczają 1 m. w klasie okręgowej, z 9-cio punktową przewagą nad drugą w tabeli “Pogonią” Lubaczów i awans do ligi regionalnej. Skład drużyny: B. Jarosz, M. Karasiński, T. Dzieduszyński, T. Sołoma, W. Majba, A. Grzegorzewski, Grzegorz Krupa, Adam Bogacz, Grzegorz Pałczyński, Jacek Drzystek, Ryszard Pieczek, Janusz Słoma, Andrzej Krupa, Jacek Cieślak, Julian Michalik, Jerzy Lichończak, Grzegorz Hołys, Paweł Kiszka, Janusz Wiśniowski, Dariusz Brud, W. Rączka.
W roku 1993 “Orzeł uplasował się w lidze regionalnej na 11 pozycji, co pozwoliło pozostać na rok następny w klasie R. Trenerem drużyny był W. Liszka, a kierownikiem został Tadeusz Bajdak.
Drużyna występowała w składzie: B. Jarosz, Roman Konieczny, T. Dzieduszyński, W. Majba, G. Krupa, D. Brud, A. Bogacz, G. Hałys, T. Sołoma, J. Drzystek, J. Słoma, A. Krupa, J. Wiśniowski, A. Grzegorzewski, J. Cieślak, P. Kiszka, Wiesław Kwiatkowski, Tomasz Majba.
W 1994 r. drużyna “Orła” w klasie regionalnej zajmuje 15 m. i spada do klasy okręgowej. Zespół uzupełnili: G. Jucha, Mirosław Mikłasz, Krzysztof Dęzbłarz, Robert Gilarski. Drużynę w trakcie rozgrywek sezonu 1993/1994 opuścił trener W. Liszka i do końca rozgrywek drużyna grała bez trenera.
- Lata 1995 – 2005, Kazimierz Piwko
- Sezon 1994/1995
W sezonie 1994/1995 drużyna “Orła” w V lidze zajęła 5 miejsce w tabeli na 16 występujących zespołów. Trenerem drużyny od lipca 1994 r. został Witold Kruk, a kierownikiem Stanisław Rydz.
Skład zespołu był następujący: R. Gilarski, D. Brud, J. Kaltenberg, A. Bogacz, T. Majba, J. Drzystek, G. Krupa, A. Krupa, P. Kiszka, G. Jucha, J. Cieślak, K. Lasek, G. Hałys, M. Krupa, K. Dązbłaż, R. Konieczny, J. Groch, A. Grzegorzewski, J. Michalik, L. Myłek, W. Kwiatkowski, M. Skrzypniak, W. Gujda, G. Pałczyński, J. Gujda.
Najlepszymi strzelcami sezonu byli: Robert Gilarski (12 bramek), Jacek Drzystek (9 bramek), Paweł Kiszka (9 bramek).
W 1994 roku nastąpiła też zmiana na stanowisku prezesa Klubu. Janusza Rylowskiego zastąpił Tadeusz Rusinek.
W tym sezonie piłkarze rywalizowali z następującymi drużynami: “Pogoń” Lubaczów, “Budowlani” Szówsko, “Motor” Przemyśl, “Bizon” Medyka, “Polonia” II Przemyśl, “Budowlani” Radymno, Świetoniowa, “Huragan” Gniewczyna, “Łęk” Ostrów, “Sokół” Sieniawa, “Czuwaj” II Przemyśl, “Piast” Tuczempy, “Roztocze” Narol, Przedmieście, Alabaster.
W rundzie wiosennej “Orzeł” wygrał m.in.: z “Czuwajem” II (1:0), “Polonią” II (2:0), “Pogonią” (3:2).
W 1995 roku MKS “Orzeł” świętował swoje 50 – lecie działalności.
W związku z tym odbyło się wiele imprez sportowych, m. in. 30 lipca rozegrano turniej piłki nożnej seniorów o puchar 50 – lecia Klubu.
“Orzeł” rywalizował z drużynami: “Kamax” Kańczuga, “Stal” Łańcut, “Pogoń” Lubaczów.
Puchar turnieju dostał się w ręce “Kamaxu” Kańczuga, która w finale pokonała “Orła” 1:0.
- Sezon 1995/1996
W latach 1995/96 “Orzeł” nadal pozostawał w V lidze. Na koniec rundy jesiennej zajął 1-sze miejsce w tabeli, zapewniając sobie awans o ligę wyżej.
Do dorobku przeworskich piłkarzy należy zaliczyć: 20 zwycięstw, 7 remisów i 3 przegrane. Ostatni zremisowany mecz z “Motorem” Przemyśl dał przeworszczanom zdobycie mistrzowskiego tytułu i awans do IV ligi.
Zawodnicy grający w tym sezonie to: R. Gilarski (kapitan), J. Drzystek, M. Mikłasz, G. Jucha, T. Majba, M. Krupa, J. Cieślak, G. Sawa, A. Krupa, D. Brud, A. Bogacz, P. Boratyn, L. Myłek, D. Dryniak, T. Marek, R. Konieczny, T. Panek, G. Krupa, K. Lasek, W. Gujda, G. Hałys, T. Dąbek, R. Czerwiński.
Najlepszymi strzelcami bramek byli: po raz kolejny z rzędu J. Drzystek (17), R. Gilarski (12) i P. Kiszka (9).
- Sezon 1996/1997
W sezonie 1996/97 drużyna przeworskiego “Orła” występowała w IV lidze, zajmując 10 miejsce w tabeli. W rundzie jesiennej zespół odniósł 7 zwycięstw (w tym rekordowe 11:0 nad “Bieszczadami” Ustrzyki Dolne w ostatniej kolejce), 3 remisy oraz 5 przegranych. W kolejnej rundzie dużą niespodziankę sprawiła drużyna na boisku JKS Jarosław remisując 2:2 po ciężkiej i wyrównanej walce. Mecz cieszył się dużym zainteresowaniem kibiców. Pełen podziwu był napastnik J. Drzystek strzelec 2 bramek.
Skład zespołu w sezonie był następujący: A. Łuczyk, W. Majba, R. Konieczny, T. Majba, J. Drzystek, M. Mikłasz, P. Kiszka, D. Brud, R. Gilarski, A. Krupa, G. Jucha, L. Myłek, A. Szklarek, G. Sawa, A. Bogacz, R. Trojnar, T. Marek, W. Gujda, T. Dąbek, P. Boratyn, M. Krupa, S. Kowalik, T. Panek.
Najwięcej bramek zdobyli: J. Drzystek (10), P. Kiszka (5) oraz M. Mikłasz (5).
- Sezon 1997/1998
W latach 1997/98 zawodnicy “Orła” utrzymując się w IV lidze zajęli 9 miejsce w tabeli na 16 drużyn.
Po rezygnacji Witolda Kruka nowym trenerem “Orła” został Zbigniew Gnida (sierpień 1997 r.). Pod jego wodzą zespół sięgnął po pierwsze trzy punkty w pierwszym meczu z Dyniową (2:1). W październiku 1997 r. następuje kolejna zmiana trenera. Od meczu “Orzeł” – “Czarni” Jasło (1:0) drużynę prowadzi Wiesław Kiszka.
Zawodnicy biorący udział w rozgrywkach sezonu 1997/98 to: R. Trojnar, J. Drzystek, B. Pieczek, M. Mikłasz, T. Majba, M. Krupa, A. Krupa, G. Jucha, S. Kowalik, M. Barszczak, T. Smyk, Z. Znojek, P. Kiszka, W. Majba, T. Groch, L. Myłek, T. Dąbek, T. Panek, A. Bogacz, D. Brud, A. Szklarek, W. Gujda, D. Stecura, R. Konieczny, P. Dąbek.
Do najlepszych strzelców w tym sezonie można zaliczyć: Bogusława Pieczkę (6), Mirosława Mikłasza (4) oraz Marka Barszczaka (4).
- Sezon 1998/1999
W kolejnym sezonie “Orzeł” utrzymał się w IV lidze ale spadł na 13 miejsce. Od września 1998 r. nowym trenerem został Jacek Jasłowski, który przeszedł do Klubu z Karpat Krosno. Skład drużyny był następujący: M. Mikłasz, P. Dąbek, G. Jucha, A. Krupa, W. Gujda, T. Majba, G. Łuczyk, A. Skiba, T. Groch, J. Drzystek, M. Krupa, S. Kowalik, W. Sajdak, D. Stecura, A. Bogacz, P. Kiszka, M. Barszczyk, T. Panek, P. Kluz, A. Szkoda, J. Cieślak, R. Kiełbicki, R. Gilarski.
Najskuteczniejszymi strzelcami sezonu zostali: A. Skiba (11), T.Groch (7) i J. Drzystek (4).
Inauguracją sezonu 1998/99 był mecz rozegrany na własnym boisku z “Izolatorem” Boguchwała, zakończony remisem 1:1.
Kolejne mecze “Orzeł” rozgrywał z drużynami: “Nafta” Jasło, “Czarni” Jasło, “Dynovia” Dynów, “Bieszczady” Ustrzyki Dolne, TG “Sokół” Sokołów Małopolski, “Unia” Nowa Sarzyna, MKS Radymno, “Chemifarb” Nowa Wieś, “Kolbuszowianka” Kolbuszowa, “Błękitni” Ropczyce, JKS Jarosław, “Czarni” Pawłosiów, “Stal – Polimarky” Rzeszów, “Resovia ICN” Rzeszów, Kamax” Kańczuga, “Herman – Rossa” Tyczyn. W sumie odnotowuje 10 zwycięstw, 12 remisów i 13 przegranych.
Ciekawy mecz rozegrał “Orzeł” z “Resovią” na własnym boisku, remisując 1:1, przy czym bliżsi sukcesu byli gospodarze.
Na koniec rozgrywek na wyróżnienie zasłużyły dwie drużyny: “Izolator” Boguchwała oraz “Orzeł” Przeworsk, które po rundzie wiosennej nadal rozgrywały mecze piłkarskie na IV – ligowym poziomie.
Zdaniem trenera J. Jasłowskiego: “pozytywny okazał się transfer Sajdaka z “Karpat” Krosno, który potrafił rozmontować obronę przeciwnika”.
- Sezon 1999/2000
Sezon 1999/2000 skończył się dla “Orła” spadkiem na 15 miejsce w tabeli IV ligi.
Nastąpiły też zmiany w zarządzie Klubu. Od 30 września 1999 r. dotychczasowego prezesa Tadeusza Rusinka zastąpił sekretarz Klubu Jerzy Sadowski. T. Rusinek natomiast otrzymał rolę sekretarza.
Od 26 października 1999 r. nowym trenerem “Orła” został Józef Maciaszek z Jarosławia. Drużyna “Orła” pozyskała też nowych zawodników m.in.: Edwarda Słysza, Mariusza Słysza (“Kamax” Kańczuga) oraz A. Ząbka (“Karpaty” Krosno). Edward Słysz to jeden z najlepszych napastników futbolowych, lider klasyfikacji strzelców podkarpackiej IV ligi (22 gole). Pozostali członkowie drużyny to: A. Skiba, A. Krupa, T. Groch, D. Dryniak, M. Krupa, G. Jucha, M. Mikłasz, P. Kluz, S. Kowalik, S. Gujda, P. Dąbek, J. Kaltenberg, R. Kiełbicki, G. Styś, W. Sajdak, D. Stecura, T. Drozd, T. Panek, D. Sobejko, Ł. Jankowski, J. Drzystek, G. Kwaśny, B. Lasek, P. Lasek, W. Kornafel, D. Lechowicz, W. Gujda, R. Kuca.
Najskuteczniejszymi strzelcami bramek zostali: A. Skiba (15), E. Słysz (10), T. Groch (6)
Na uwagę w tym sezonie zasłużył mecz “Orzeł” Przeworsk – “Kamax” Kańczuga, który zakończył się zasłużonym zwycięstwem dla gospodarzy 2:0.
W marcu 2000 r. rozegrany został na stadionie w Przeworsku mecz międzypaństwowy reprezentacji juniorów do lat 18 Polski i Ukrainy. Przebywająca na zgrupowaniu w Przeworsku kadra juniorów zawiodła liczną widownię stadionu, ulegając przeciwnikom 2:0.
W tym roku “Orzeł” zakończył rozgrywki spadkiem do V ligi. Wskutek tego funkcje prezesa Klubu przejął Tadeusz Rusinek, pełniący jednocześnie funkcje dyrektora MOSiR-u w Przeworsku. Nastąpiły również zmiany w zarządzie Klubu, nowymi jego członkami zostali: Marian Chwasta, Robert Mokrzycki i Stanisław Tytuła. Z zarządu klubu ustąpili natomiast dotychczasowy prezes Jerzy Sadowski, Tadeusz Bogacz i Stanisław Bernacki.
Stanowisko trenera opuścił Józef Maciaszek a jego funkcję przejął po raz kolejny Witold Kruk.
- Sezon 2000/2001
W kolejnym sezonie 2000/01 “Orzeł” rozgrywał mecze w V lidze międzyokręgowej (Krosno – Jarosław).
Wśród zawodników drużyny nastąpiły kolejne zmiany. Odeszły wzmocnienia pozyskane w poprzednim sezonie (E. Słysz, A. Ząbek), przybyli natomiast: m.in.: J. Wołowiec, P. Boratyn, M. Futoma, T. Syk, D. Sereda, M. Olejarka. Skład drużyny oprócz wyżej wymienionych zawodników przedstawiał się następująco: Ł. Jankowski, P. Kluz, M. Mikłasz, R. Kiełbicki, M. Słysz, S. Solak, J. Drzystek, A. Skiba, R. Kuca, G. Jucha, A. Krupa, T. Groch, A. Szkoda, S. Kowalik, W. Kornafel, D. Dryniak, T. Panek, M. Krupa, P. Gołębiowski.
Po raz trzeci najskuteczniejszym napastnikiem okazał się A. Skiba (7).
Orzeł zakończył sezon na 5 miejscu w tabeli.
Rozwiązana została również V Liga Międzyokręgowa ( Krosno – Jarosław), w miejsce której zostaje wprowadzona V Liga Okręgowa – Jarosław.
- Sezon 2001/2002
Sezon 2001/02 rozpoczyna się dwoma zwycięskimi meczami dla Orła: z “Budowlanymi” Szówsko 5:2 oraz z “Roztoczem” Narol 5:0.
Po dokonanych wzmocnieniach skład zespołu był następujący: M. Mikłasz, J. Wołowiec, R. Kiełbicki, A. Krupa, W. Kornafel, S. Solak, Ł. Jankowski, P. Kluz, M. Słysz, Piotr Dąbek, B. Lasek, M. Futoma, Paweł Dąbek, S. Kowalik, M. Krupa, P. Lasek, P. Boratyn, D. Sereda, T. Syk, A. Sowiński, I. Dryniak, A. Grzegorzewski, M. Olejarka, R. Kuca, P. Sobala, Ł. Potym, Ł. Chudy i T. Dąbek.
“Orzeł” zajął 7 miejsce w tabeli na 16 zespołów po rywalizacji z drużynami: MKS Lubaczów, “Bizon” Medyka, “Golbalux” Wiązownica, “Start” Pruchnik, “Sanoczanka” Święte, MKS Radymno, “Piast” Tuczempy, “Czuwaj” Przemyśl, “Błyskawica” Rozbórz, “Huragan” Gniewczyna, “Polonia” II Przemyśl, “Żurawianka” Żurawica i “Babiś – Syrenka” Roźwienica.
Najwięcej bramek zdobyli: J. Wołowiec (16), M. Mikłasz (7) i P. Dąbek (7).
- Sezon 2002/2003
W sezonie 2002/2003 drużynę opuścili m.in. zawodnicy: T. Dąbek, Piotr Dąbek, M. Futoma. Skład przedstawiał się następująco: M. Krupa, S. Solak, P. Boratyn, A. Sowiński, R. Kiełbicki, M. Mikłasz, D. Sereda, J. Wołowiec, A. Krupa, P. Żak, Paweł Dąbek, T. Syk, S. Kowalik, W. Kornafel, B. Masiak, M. Olejarka, Ł. Chudy, G. Śmiglarski, P. Stącel, R. Stefek, P. Wojtaszek, M. Kocur.
W czerwcu 2003 r. dotychczasowy trener Witold Kruk ustąpił miejsca Waldemarowi Majbie. W sezonie przeworska drużyna rozegrała 14 zwycięskich meczy, 5 remisów i 11 przegranych, zajmując 5 miejsce w tabeli.
W klasyfikacji ogólnej strzelców Piotr Boratyn zdobył 18 bramek, zajmując 4 miejsce.
- Sezon 2003/2004
27 lipca 2003 r. w turnieju o Puchar Burmistrza Miasta Przeworska Janusza Magonia triumfatorem spotkania został “Orzeł”.
Rywalizował on z drużynami: “Babiś – Syrenki” Roźwienica, JKS Jarosław oraz MKS Kańczuga. W finale podopieczni W. Majby zwyciężyli beniaminka podkarpackiej IV ligi drużynę JKS Jarosław 2:0. Najlepszym bramkarzem turnieju został Marek Krupa, zaś najskuteczniejszymi piłkarzami zawodów okazali się P. Boratyn oraz G. Kwiatkowski (MKS Kańczuga).
Przeworski “Orzeł” dobrze wystartował w rozgrywkach kolejnego sezonu. Na boisku w Wiązownicy pokonał gospodarzy 1:0. Po rundach jesiennej i wiosennej “Orzeł” uplasował się w czołówce tabeli na 4 miejscu.
Po nowych wzmocnieniach i ubytkach skład zespołu był następujący: R. Kiełbicki, G. Hałys, A. Krupa, M. Krupa, M. Mikłasz, S. Kowalik, P. Boratyn, J. Wołowiec, A. Sowiński, B. Masiak, G. Jucha, W. Kornafel, D. Sereda, G. Hołysz, T. Syk, M. Olejarka, P. Kluz, P. Sobala, S. Solak, S. Lech, M. Kocur, P. Stącel, D. Brzezowski, G. Śmiglarski, Ł. Potym, P. Żak.
Drugi raz z rzędu królem strzelców został P. Boratyn (18 bramek).
Ważnym wydarzeniem zarówno dla sportowców różnych dziedzin jak i dla kibiców było oddanie do użytku w grudniu 2003 nowej hali sportowej im. Tadeusza Ruta w Przeworsku. Do największych atutów hali można zaliczyć możliwość rozgrywania meczów siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej i piłki nożnej halowej.
- Sezon 2004/2005
W sierpniu 2004 r. drużyna “Orła” po raz drugi sięgnęła po puchar Turnieju Burmistrza Miasta Przeworska, rywalizując z JKS Jarosław, “Pogonią” Leżajsk” i “Sokołem” Sieniawa. Podopieczni W. Majby podobnie jak w poprzedniej edycji przeworskiego turnieju zdołali pokonać zespół z Jarosławia 2:0. Najskuteczniejszym graczem zawodów został P. Boratyn – zdobywca dwóch goli.
Sezon 2004/05 “Orzeł” zakończył na 2 miejscu w tabeli po ciężkiej walce o awans z “Piastem” Tuczempy.
Nowymi transferami zespołu zostali Arkadiusz Kiszka i Grzegorz Gierczak. Najbardziej “bramkostrzelnymi” zawodnikami okazali się J. Wołowiec (23 bramki), P. Boratyn (12 ) oraz P. Lasek (6). Natomiast w ogólnej klasyfikacji J. Wołowiec zajął 2 miejsce (23 bramki).
W tym sezonie “Orzeł” wygrał mecze m.in. z “Czuwajem” Przemyśl (2:0) i “Polonią” II Przemyśl (4:2).
-
Sezon 2005/2006
W tym sezonie Przeworski “Orzeł” obchodzi swoje 60. urodziny. Na ten jubileusz odnowiony został stadion, na którym odbył się 31 lipca tradycyjny turniej piłkarski, pod patronatem Burmistrza Przeworska. W tym roku do turnieju zaproszono: “Crasnovię” Krasne, “Pogoń” Leżajsk oraz “Unię” Nowa Sarzyna.
Przed rozpoczęciem turnieju rozegrano towarzyski mecz pomiędzy “Polonią” Przemyśl a “Unią” Nowa Sarzyna. W finale “Pogoń” Leżajsk zwyciężyła “Orła” 3:1. Puchar zwycięskiej drużynie wręczył przebywający gościnnie w Przeworsku Mirosław Tłokiński, były zawodnik łódzkiego “Widzewa”.
Podczas Urodzin Miasta obchodzonych 24 kwietnia 2005 r., rozdano tradycyjnie nagrody “Ratusze 2005” – statuetki dla wyróżniających się przeworszczan. Po raz pierwszy przyznano dwie nagrody w kategorii “Zasłużony dla Przeworska”. Otrzymały je: Koło nr 75 Polskiego Związku Filatelistów oraz Miejski Klub Sportowy “Orzeł.”