Historia sportu w Przeworsku: Brydż sportowy

Pierwszy mecz brydża sportowego w Przeworsku zorganizowany został przez A. Miąsika w mieszkaniu Z. Bącala na przełomie 1975 i 1976 r. i od tego momentu przeworscy brydżyści zaczęli brać udział w turniejach brydża sportowego w Jarosławiu i Łańcucie, próbując swych sił w rozgrywkach drużynowych.brydż sportowy

A. Mirkiewicz, pierwszy z prawej, 2 poł. XX w., ze zb. K. Mirkiewicza.

Od 1976 r. z inicjatywy A. Mirkiewicza dyrektora przeworskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, organizowano otwarte turnieje brydża sportowego, które z czasem stały się turniejami rejonowymi pn. „O puchar naczelnika [później Burmistrza Miasta] Przeworska”. Przeworska sekcja brydża sportowego powstała dopiero z inicjatywy A. Mirkiewicza, działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury a instruktorem został Z. Bącal, zawodnik jarosławskiego „Jarlanu”. MZKS „Orzeł” w sezonie 1979/1980 zgłosił sekcje brydża do Drużynowych Mistrzostw Polski, na szczeblu A klasy, w skład sekcji weszli: S. Bącal, A. Mirkiewicz, R. Mokrzycki,A. Pasternak, J. Połonkiewicz, Z. Połonkiewicz, C. Staroński, S. Wydro, R. Mokrzycki, sekcja ta zajęła III miejsce a para Mirkiewicz – J. Połonkiewicz zwyciężyła w rozgrywkach okręgu przemyskiego, jednakże bez sukcesów w rozgrywkach rejonowych. W sezonie 1980/1981 sekcja brydża zajęła I miejsce, które pozwalało uczestniczyć w rozgrywkach I ligi międzywojewódzkiej. W tym sezonie powstały dwie drużyny w skład pierwszej należeli: Z. Bącal, A. Mirkiewicz, A. Pasternak, J. Połonkieiwcz, C.Staroński, A. Tarnowski; w skład drugie drużyny weszli: Z. Bącal, K. Kotliński, W. Krupiński, R. Mokrzycki, H. Pieniążek, Z. Połonkiewicz, S. Wydro. W sezonie 1981/1982 sekcja zajęła V miejsce w Lidze Międzywojewódzkiej a para Z. Bącal – J. Połonkiewicz zajęła 3 miejsce w rozgrywkach kadry okręgu. Sezon 1982/1983 drużyna „Orła I” w rozgrywkach Ligi Międzywojewódzkiej zajęła IV miejsce. Para Bącal-Połonkiewicz awansowała do Kadry Krajowej, w której wzięły udział 32 pary na szczeblu centralnym. Przeworska para zajęła tam 5 miejsce, awansując do Kadry Mistrzowskiej. W tym sezonie sekcja „Orła” została wicemistrzem okręgu teamów, zajmując II miejsce wśród sekcji okręgu A, a Z. Bącal został najlepszym zawodnikiem okręgu. W sezonie 1983/1984 drużyna zajęła II miejsce w lidze międzywojewódzkiej, próbowano sięgnąć po II ligę, jednak nie udało się. W tym sezonie „Orzeł” został zwyciężył w rankingu na najlepszą sekcję okręgu, zaś Z. Bącal na najlepszym zawodnikiem. W sezonie 1983/1984 do drużyny dołączyli T. Młynarczuk i K. Piwko, a para J. Połonkiewicz i C. Staroński zostali mistrzami okręgu par. W Mistrzostwach Okręgu Teamów „Orzeł” zajął II miejsce, a Z. Bącal w parze z zawodnikiem „Jubilatki” Lubaczów zajął III miejsce w półfinale Mistrzostw Polski Par w Krakowie. W sezonie 1985/1986 w klasie A występowały dwie drużyny: „Orzeł II i „Orzeł III”, skład „Orła II”: Z. Bącal, T. Młynarczuk, K. Kotliński, W. Krupiński, K. Piwko; Orła III”: M. Dubrawski, A. Fajgier, P. Lasek, R. Mokrzycki, W. Możdżeń, M. Ossoliński, H. Ulman „Orzeł” zajął III miejsce w Mistrzostwach Okręgu Teamów Z. Bącal zajął II miejsce w rozgrywkach kadry okręgu. W sezonie 1986/1987 drużyna zajęła II miejsce w rozgrywkach ligi międzywojewódzkiej, zostając też mistrzem okręgu teamów.

brydż sportowyOd lewej: Z. Bącal, C. Staroński, J. Połonkiewicz, A. Mirkiewicz, lata 90. XX w., ze zb. Z. Bącala

W tym czasie Miejski Ośrodek Kultury zakończył opiekę nad sekcją brydża sportowego, którą przejęła Spółdzielnia Mieszkaniowa w Przeworsku, udostępniając sekcji świetlicę do prowadzenia zajęć i rozgrywek, see more ideas here. W sezonie 1987/1988 r. drużyna zajęła I miejsce w rozgrywkach ligi międzywojewódzkiej i awansowała do Ligi Makroregionalnej. Następny sezon drużyna „Orła II” zdobyła Puchar Okręgu i wygrała mecz o superpuchar z I-ligową „Polną” Przemyśl. Dnia 20 lutego 1990 r. sekcja brydża sportowego w Przeworsku została zawieszona w wyniku decyzji Zarządu MZKS „Orzeł” Przeworsk.

źródło: Historia przeworskiego sportu 1893-2015 – Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy.

Czytaj także inne nasze artykuły z działu “Z Kart Historii”, powiązane bezpośrednio z Przeworskiem lub naszym regionem:

  1. Żywioł wody w Przeworsku
  2. Tadeusz Rut medalista olimpijski z Przeworska
  3. Andrzej Sztolf skoczek narciarski z Przeworska
  4. Odszedł wielki człowiek sportu w Przeworsku
  5. Pomnik króla Polski w Przeworsku
  6. Historia sportu w Przeworsku: Brydż sportowy
  7. Historia sportu w Przeworsku: “Vistulanki” – piłka nożna kobiet
  8. Historia sportu w Przeworsku: sekcja motorowa
  9. Historia sportu w Przeworsku: piłka siatkowa kobiet
  10. Historia sportu w Przeworsku: piłka siatkowa mężczyzn
  11. Historia sportu w Przeworsku: Kolejowy Klub Sportowy “Czarni” Przeworsk
  12. Historia sportu w Przeworsku: sekcja bokserska
  13. Historia sportu w Przeworsku: lata 1893-1939
  14. Hejnał Przeworska – jeden z symboli miasta
  15. Mury obronne w Przeworsku
  16. Cukrownia Przeworsk – utracone “złoto”
  17. Bohater z Przeworska zamordowany w niemieckim obozie Auschwitz
  18. Rocznica Powstania Styczniowego – apel na mogile w Przeworsku
  19. W Dzień Wszystkich Świętych pamiętajmy o Bohaterach
  20. 1 września 1939r. w Przeworsku we wspomnieniach
  21. Jan Gryczman z Przeworska – obrońca Westerplatte
  22. Żywa Kotwica Powstania Warszawskiego w Przeworsku
  23. Wspomnienia o bohaterze z Przeworska – gen. Jan Chmurowicz
  24. Bicie w bębny podczas Wielkiego Tygodnia w Przeworsku
  25. ARMIO WYKLĘTA PRZEWORSK O WAS PAMIĘTA!!!
  26. 626 lat miasta Przeworska
  27. Rocznica Powstania Styczniowego – echa w Przeworsku
  28. Droga Przeworska do Niepodległości
  29. 25.04.1930. Wielki pożar Przeworska
  30. Z kart historii: Ostatni ordynat przeworski
  31. Krwawy marzec na Podkarpaciu
  32. ALBUM NIEPODLEGŁEJ: Bartłomiej Golankiewicz
  33. Stanisław Rarogiewicz z Przeworska
  34. ALBUM NIEPODLEGŁEJ: Kronika pięcioklasowej szkoły męskiej w Przeworsku od roku 1915
  35. 11 listopada – Stulecie odzyskania niepodległości

One thought on “Historia sportu w Przeworsku: Brydż sportowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *