Hejnał Przeworska – jeden z symboli miasta

hejnał przeworskaHejnał Przeworska – sygnał muzyczny skomponowany w listopadzie 1935 przez przeworszczanina Stanisława Marca, jeden z symboli miasta Przeworska. Do hejnału dołączył następujące przesłanie:

Ponieważ liczne już kompozycje moje cieszą się uznaniem wybitnych muzyków i przyjaciół muzyki w Polsce, przeto mam nadzieją, że hejnał miasta Przeworska będzie się podobał i pozostanie na długie lata, podobnie jak hejnał krakowski. Życząc swemu rodzinnemu miastu najpiękniejszego rozwoju ofiaruję niniejszym dołączony hejnał.
Stanisław Marzec

hejnał przeworskaPo raz pierwszy hejnał wykonano z wieży przeworskiego ratusza 10 listopada 1935. Do 1939 grany był w niedzielę i święta o godzinie 11:40. Następnie zapomniany, przywrócony został w 1971 i grany w ważne uroczystości, m.in. podczas Dni Przeworska. Od listopada 2013, po remoncie ratusza, hejnał wykonywany jest codziennie o godz 12:00.

ratusz-przeworskPosłuchaj Hejnału Miasta Przeworska, którego sygnał codziennie rozbrzmiewa na wieży przeworskiego Ratusza [zdjęcie z lat powstawania hymnu].

 

 

 

 

 

źródło: pl.wikipedia.org /Czuwanie Młodych Creator / polska-org.pl

Przeczytaj także: Cukrownia Przeworsk – utracone złoto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.