Kibice NAC Breda dziękowali Polakom za wyzwolenie

NAC Breda podziękowali żołnierzom 1 Dywizji Pancernej za wyzwolenie miasta w 75 rocznicę tego wydarzenia. Oprawa pojawiła się w czasie pucharowego meczu NAC Breda – FC Emmen. Co ciekawe, Emmen zawdzięcza swoje wyzwolenie także żołnierzom 1 Dywizji Pancernej, którzy oswobodzili je dn. 10/04/1945.

Dzięki NAC!

Dnia 29/10/1944 oddziały 1 Dywizji Pancernej wyzwoliły holenderską Bredę. Jeden z mieszkańców tak wspominał ten dzień: “Dzień wyzwolenia Bredy spędziliśmy tak jak wszyscy mieszkańcy Bredy poukrywani w domach lub, kto ją miał, w piwnicy. My schowaliśmy się w piwnicy naszego rzeźnika. Słuchaliśmy wystraszeni odgłosów walk w mieście. Wielki huk powybijał szyby w oknach gdy Niemcy wysadzili mostek prowadzący do centrum miasta. W pewnej chwili do kuchni weszło dwóch żołnierzy z mapami sztabowymi. Mówili niezrozumiałym językiem. Ku naszemu zdumieniu na uniformach wyczytaliśmy słowo POLAND. Jak to możliwe? – zadawaliśmy sobie pytanie – aby Polacy których kraj jest nadal okupowany wyzwalał Bredę?! Dopiero niedawno dochodziły do nas wiadomości o ciężkich walkach w Powstaniu Warszawskim – a tu i teraz Polacy w Bredzie? ”
W całym mieście organizowano festyny i zabawy z udziałem polskich wyzwolicieli. W kościołach na mszach przybyli nowi wierni z Polski. Breda stała się prawdziwie polskim miastem. Żołnierze przyjęci zostali z wielkim entuzjazmem i gościli w wielu holenderskich domach. Mieszkańcy Bredy do dziś pamiętają o polskich wyzwolicielach, a swego czasu wielu Holendrów potrafiło po polsku powiedzieć “Dziękujemy wam Polacy”. Dzieci w szkołach z kolei uczyły się śpiewać Mazurka Dąbrowskiego, który śpiewano również później na rynku w kolejne rocznice wyzwolenia. Po wojnie w Bredzie na stałe osiadło kilkuset żołnierzy gen. Maczka.

breda nac

Nazwiska poległych w okolicy Bredy żołnierzy tworzą napis DZIĘKI.

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *