Czy kopanie przeciwnika powinno być dozwolone? czyli początek przepisów piłki nożnej!

W 1863 r. Gorąca debata w okręgach piłkarskich koncentrowała się wokół takich kwestii, jak “hakowanie” – lub czy kopanie przeciwnika po nodze powinno być dozwolone, czy też nie, a także to, czy użycie rąk, jak i stóp w polu gry powinno być dozwolone.

Problem z jakim zmagały się kluby piłkarskie polegał na tym, że nie istniał żaden wspólny zestaw reguł.

Doprowadziło to faceta o nazwisku Ebenezer Morley do napisania popularnej gazety tego dnia, Bell’s Life, sugerującej, że futbol powinien mieć taki sam zestaw zasad jakim posługiwało się MCK dla krykieta.

Morley był sekretarzem Barnes FC, a jego list skłonił trzynaście klubów do spotkania w poniedziałek 26 października 1863 roku w Tawernie Masonów na Great Queen Street w Covent Garden w Londynie.

Freemasons’Tavern

 

Ich celem było stworzenie “Stowarzyszenia ( po dziś dzień FA) w celu ustanowienia określonego kodeksu zasad regulujących grę”.

Potrzeba jeszcze sześciu spotkań, zanim nowe stowarzyszenie zostanie w pełni uformowane, a zasady uzgodnione w drugim. Hacking został wyjęty spod prawa, co spowodowało podział piłki nożnej i rugby.

Kolejna FA “Minute Book”, czyli odręcznie napisany przez Morleya pierwszy projekt dotyczący 13 praw stowarzyszenia piłki nożnej, ma obecnie wartość ponad 1 miliona funtów – co oznacza, że ​​tylko ci, którzy mają certyfikowane bezpieczne ręce, noszą ja…

W każdym razie minie niemal dziesięć lat, zanim FA zacznie wyłaniać się jako autorytet gry – w dużej mierze dzięki popularności Pucharu Anglii.

Jako pierwsza federacja piłkarska w historii, FA pozostaje jedynym narodowym związkiem piłkarskim, który nie uwzględnia swojej narodowości w nazwie.

Kluby obecne na tym pierwszym spotkaniu w Covent Garden były; Barnes FC, służby cywilne, Crusaders, Forest of Leytonstone, No Name Club (Kilburn), Crystal Palace, Blackheath, Kensington School, Percival House (Blackheath), Surbiton, Blackheath Proprietary School i Charterhouse. Charterhouse postanowił nie dołączać.

Jedynym klubem, który przetrwał (Crystal Palace na spotkaniu nie był związany z klubem, który znamy dzisiaj) jest Civil Service FC, który gra w Evo-Stik Southern League.

 

info: who ate all the pies tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *