Szczegóły zmian w Przepisach Gry 2019/2020

Od sezonu 2019/20 nastąpiło kilka istotnych zmian w przepisach gry w piłkę nożną. Jak wiadomo na meczach wszyscy znają się na przepisach i wiedzą czy był spalony np. metrowy po drugiej stronie boiska, dlatego chcemy jeszcze bardziej przybliżyć zmiany, które nastąpią od nowego sezonu.

Od sezonu 2019/20 największe zmiany dotyczą:
✅ Uszczegółowienie zapisów dotyczących zagrania piłki ręką (nierozmyślne zdobycie bramki ręką bądź wejście w posiadanie piłki poprzez nierozmyślne zagranie piłki ręką, które w konsekwencji stwarza sytuację bramkową, będzie uznawane za przewinienie – bez kartki)
✅ Zawodnik wymieniany musi opuścić boisko najkrótszą drogą (przez najbliższa linię)
✅ Sędzia będzie mógł karać żółtymi i czerwonymi kartkami osoby w strefie technicznej
✅ Piłka aby znaleźć się w grze nie musi opuścić pola karnego podczas rzutu od bramki i rzutów wolnych wykonywanych przez drużynę broniącą

Szykuje się również kilka ciekawostek:

☑️ Podczas rzutu sędziowskiego pozostali zawodnicy muszą być 4 m od piłki
☑️ Jeśli piłka trafi sędziego i będzie to miało znaczący wpływ na przebieg gry to będzie dyktowany rzut sędziowski
☑️ Bramkarz nie może zdobyć bramki rzucając piłkę z własnego pola karnego
☑️ Bramkarz nie może być ukarany ŻK/CZK za „nieprzepisowe” zagranie piłki ręką we własnym polu karnym
☑️ Bramkarz nie może potrząsać i dotykać słupka lub poprzeczki podczas rzutu karnego

źródło: kskrosno.pl


Więcej informacji

Rzut sędziowski:

 • gra zatrzymana w punkcie karnym: rzut sędziowski do bramkarza
 • gra zatrzymana poza polem karnym: sędziowski dla zawodnika drużyny, której zawodnik jako ostatni dotknął piłkę, w miejscu ostatniego kontaktu
 • wszyscy zawodnicy nie mogą znajdować się bliżej niż 4 m od sędziowskiego
 • rzut sędziowski po tym, jak piłka dotknie sędziego i:
  • wpadnie do bramki
  • w posiadanie piłki wejdzie drużyna przeciwna
  • da to początek korzystnemu atakowi

Zawodnicy drużyny atakującej nie będą mogli znajdować się bliżej niż 1 m od muru obronnego, jeśli w tym murze znajduje się trzech lub więcej zawodników drużyny broniącej. Złamanie tego przepisu skutkować będzie rzutem wolnym pośrednim.

Przy rzucie od bramki lub rzucie wolnym z własnego pola karnego, piłka nie będzie musiała opuścić pola karnego, by znaleźć się w grze. Piłka może być zagrywana zanim opuści pole karne.

Rywale będą musieli jednak pozostać poza polem karnym dopóki piłka nie znajdzie się w grze (zostanie kopnięta).

Żółta kartka za niedozwolone fetowanie bramki (np. zdjęcie koszulki) musi być pokazana, nawet jeśli bramka jest ostatecznie anulowana.

Nierozmyślne zagranie piłki ręką będzie uznane jako przewinienie, gdy:

 • piłka wpada do bramki po kontakcie z ręką gracza atakującego,
 • zawodnik przejmuje/zyskuje kontrolę nad piłką i zdobywa bramkę lub stwarza realną szansę na zdobycie bramki.

Nierozmyślne zagranie piłki ręką będzie uznane jako przewinienie, gdy:

 • ułożenie ręki znacznie powiększa obrys ciała,
 • piłka dotyka rękę, która ułożona jest nad linią barku (z wyjątkiem sytuacji, gdy zawodnik rozmyślnie zagra piłkę inną częścią ciała i nastrzeli swoją rękę).

Nierozmyślne zagranie piłki ręką NIE będzie uznane jako przewinienie, gdy:

 • piłka dotyka rękę zawodnika bezpośrednio po kontakcie z własną głową/ciałem/stopą lub głową/ciałem/stopą zawodnika, który znajduje się blisko, chyba że Bramkarz będzie mógł złapać piłkę, jeśli:
  • skiksuje przy próbie zwolnienia piłki z rąk,
  • po podaniu od współpartnera, przy próbie wybicia piłki, nie trafi w nią nogą [w przypadku tzw. kiksu].

Drużyna, która wygra losowanie, będzie mogła wybrać rozpoczęcie gry lub bramkę, na którą będzie atakować (do tej pory mogła wybrać tylko bramkę, na którą będzie atakować).

Regulaminy rozgrywek będą mogły rozróżniać przerwy na schłodzenie (1,5-3 minut) od przerw na nawodnienie (1 minuta).

Zawodnik wyznaczony do wykonania rzutu karnego będzie mógł otrzymać (szybką) pomoc medyczną i wykonać rzut karny (nie będzie musiał opuścić boiska).

Sędzia nie może dać sygnału na wykonanie rzutu karnego, jeśli bramkarz dotyka słupek/poprzeczkę/siatkę lub jeśli słupek/poprzeczka/siatka są wprawione w ruch przez bramkarza.

W momencie wykonywania rzutu karnego co najmniej część jednej stopy bramkarza musi znajdować się na bądź nad linią bramkową. Bramkarz nie może stać za linią bramkową.

Tylko rękawy bielizny noszonej pod koszulką/bluzą będą musiały być tego samego koloru, co główny kolor rękawa koszulki.

Jeśli sędzia ma zamiar udzielić napomnienia lub wykluczenia, a poszkodowana drużyna szybko wykona rzut wolny, stwarzając realną szansą na zdobycie bramki, sędzia może odłożyć udzielenie napomnienia/wykluczenia do najbliższej przerwy w grze.

Nie będzie to jednak możliwe, jeśli sędzia przystąpi do procedury udzielania napomnienia/wykluczenia, rozpraszając drużynę broniącą, a w przypadku DOGSO, zawodnik popełniający przewinienie będzie tylko napomniany w najbliższej przerwie w grze.

Zawodnik wymieniany będzie musiał opuścić pole gry przez najbliższy punkt linii bocznej lub bramkowej, chyba że sędzia zezwoli na opuszczenie pola gry w innym miejscu ze względów bezpieczeństwa, kontuzji, itp.

Osoba funkcyjna w zależności od przewinienia (będzie lista tych przewinień) zostanie napomniana lub wykluczona poprzez pokazanie kartki w odpowiednim kolorze. Jeśli nie będzie można zidentyfikować naruszającego przepisy, ukarany zostanie najwyższy rangą (zazwyczaj główny trener).


Wszystkich fanatyków przepisów gry odsyłamy do pełnej treści przepisów gry: Przepisy gry 2019/20. Życzymy miłej lektury.


 

foto: Zmiany w Przepisach Gry 2019/2020 (ENG)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.