Polscy Kibice dla Kresowiaków

Niedziela, 30 października br. na bardzo długo zachowa się w naszych pamięciach. Blisko 26-godzinny (a dla niektórych nawet dłużej) trwała nasza kolejna wyprawa na Polskie Kresy.

„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie.” – to właśnie takich cytatem zachęcaliśmy nasze ekipy do kolejnej, czynnej inicjatywy.
Początkiem października na naszym portalu pojawiło się wydarzenie dotyczące zbiórki zniczy na polskie cmentarze na Kresach. W akcję bardzo szybko włączyli się kibice z Przeworska, Leska, Korony Kielce, a także Jagiellonii Białystok. Finansowo wsparli nas również kibice z Naprzód Jędrzejów oraz emigracja (WIELKIE DZIĘKI) !

Dzięki staraniom kibicom z Przeworska, akcję udało się zorganizować w szkołach gminnych, a swoje wsparcie udzielili również samorządowcy !
W sobotę odbyło się segregowanie i pakowanie zniczy, których udało się zebrać potężną liczbę 2445 zniczy. W segregowaniu pomogli przeworscy samorządowcy, a także Łukasz (Sanovia Lesko) współtwórca naszej grupy.
Od soboty nasze czyny czynnie obserwowali dziennikarze TV Trwam, którzy pragnął całej Polsce pokazać naszą pracę, codzienny trud, a także potrzebę wspierania naszych Rodaków.

W niedzielę, z samego rana na kolejny wyjazd kresowy wybrali się kibicie z Przeworska oraz Kielc. Dodatkową grupę tworzyli narodowcy i patrioci, którzy koordynowali w swoich miastach zbiórkę świeczek

Pierwszym przystankiem, na którym rozpoczęliśmy porządkowanie, a także zapalanie zniczy odbyło się w Mościskach na lokalnym cmentarzu. Blisko 2-godzinna praca w srogich warunkach nie pomagała nam od samego rana, jednak nikt nie narzekał i dalej ciężko pracował 😉
Po wspólnej modlitwie na cmentarzu w Mościskach wyruszyliśmy dalej, a naszym punktem był Cmentarz Janowski, tak bardzo zapomniany przez turystów, którzy odwiedzają Lwów. Prace porządkowe, złożenie zniczy na polskich mogiłach, a przede wszystkim słowa “dziękujemy, że pamiętacie o Nas” wielokrotnie wspominane przez Kresowiaków powodował niejednokrotnie łzy w oczach.

Tuż po krótkiej przerwie na obiad oraz skromnej tym razem turystyce po mieście, udajemy się na Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich. Biało-czerwone znicze zostały zapalone na kwaterach Powstańców Styczniowych oraz Powstańców Listopadowych, które znajdują się na Łyczakowie.
Kilkugodzinna praca na Orlętach spowodowała, że widok zaświeconej lampki na grobie każdego z bohaterów Lwowa powodował ciarki, jak i spełnienie i dumę z bycia Polakiem.

Późne zakończenie zbiórki, a także ogromne kolejki na granicy ukraińsko-polskiej spowodowały, że nad ranem wracamy do Przemyśla.
Na zakończenie pragniemy podziękować wszystkich ofiarodawcom, wszystkim kibicom, którzy koordynowali nasza drugą ogólnopolską akcję, a przede wszystkim Telewizji Trwam za wspólny wyjazd.

Z tego miejsca przekazujemy Państwu, że kolejna ogólnopolska zbiórka dla Kresowiaków zbliża się dużymi krokami. 😉

POLSCY KIBICE DLA KRESOWIAKÓW

wiecej na facebook.com/PolscyKibicedlaKresowiakow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *