Piłka nożna w powiecie przeworskim – felieton

W ostatnich latach piłka nożna mimo rozwoju bazy treningowej, coraz większej ilości szkółek piłkarskich, coraz lepiej wyszkolonej kadry trenerskiej przechodzi w powiecie przeworskim załamanie formy. Jeszcze na poziomie piłki młodzieżowej do poziomu trampkarzy gramy regularnie w ligach wojewódzkich, dotyczy to przeworskich szkółek „Orzełek” czy „Perfect” to reszta klubów „kopie się” we własnym gronie w ligach lokalnych. Od tego sezonu drużyny juniorskie MKS Orzeł Przeworsk zagrają ponownie w ligach wojewódzkich po dłuższej nieobecności.

Nie inaczej jest w piłce seniorskiej, stan posiadania na sezon 2019/20 to:
– III liga – Sokół Sieniawa,
– IV liga – nikt,
– klasa okręgowa – Orzeł Przeworsk, Zorza Zarzecze, MKS Kańczuga.
– reszta klubów gra w A i B klasie.

Nie trzeba być większym fachowcem, żeby stwierdzić, że na poziomie wojewódzkim nie mamy się czym chwalić, a i w klasie okręgowej nie wygląda to rewelacyjnie. Ważne jest to, żeby ten stan poprawić  bo wiadomo, że co zdolniejsze jednostki wychodzące z drużyn młodzieżowych nie będą chciały grać w lidze okręgowej czy A klasie. Więc jeżeli chcemy zatrzymać naszą zdolną młodzież trzeba jej zagwarantować  grę na poziomie, który sprawi, że będą reprezentować swój ukochany klub także w seniorach.

Jest jednak mały promyk nadziei w tym wszystkim, a mianowicie coraz większa ilość szkółek piłkarskich oraz tworzonych akademii. Poza ugruntowanymi na rynku piłkarskim szkółkami „Orzełek” czy „Perfect” Przeworsk jest GAP Zarzecze, Kamaxik Kańczuga, GAP Tryńcza, AP Sieniawa, DAF Gorliczyna oraz długo oczekiwana Akademia Piłkarska MKS Orzeł Przeworsk. Widać więc duże zapotrzebowanie na piłkę nożną, a także uzmysłowiane przez działaczy, że silny i stabilny klub jest wtedy możliwy kiedy ma własnych wychowanków, o których trzeba dbać, a nie myśleć o „armii zaciężnej”, która przyjdzie, zarobi i odejdzie, a później kluby z braku pieniędzy czy piłkarzy upadają, spadają do niższych lig, czego przypadków w regionie w ostatnich latach nie brakuje.

Wiadomo tam na końcu lub czasem na początku, zależy jak kto buduje klub, za tym wszystkim stoją pieniądze, które “rządzą” tym światem, ale żeby przyciągnąć potencjalnych sponsorów musi iść sukces lub potencjalny progres sportowy danego klubu, a wszystko zaczyna się od mądrego wychowania młodzieży, która zawsze powinna stanowić podstawę danej drużyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.