MURAL PATRIOTYCZNY “Dziękujemy Babciu za Wolność”

W imieniu Stowarzyszenia Patriotycznego “MIŁOŚĆ & HONOR LOKALNY PATRIOTYZM” oraz kibiców przeworskiego Orła zachęcamy wszystkich mieszkańców naszego miasta Przeworska do dołączenia do III edycji akcji “Biało-Czerwone mury historii”.
Tym razem naszym celem będzie utworzenie muralu patriotycznego oddającego hołd naszej ukochanej Babci, naszej kombatantki porucznik Zofii Góra, której chcemy podziękować “za Wolność”.

Więcej informacji o zrzutce

mural Przeworsk

Porucznik Zofia Góra urodziła się w 1926 r., w rodzinie robotniczo-rzemieślniczej, we Lwowie. W szeregi AK zastała zwerbowana w 1943 r., i wtedy otrzymała pseudonim “Córka” stając się łączniczką i kurierką do zadań specjalnych Dowództwa Inspektoratu. Działała na terenie Inspektoratu AK obejmującego między innymi Przemyśl, Jarosław, Przeworsk i Łańcut. Przewoziła korespondencję służbową, prasę konspiracyjną, zajmowała się przerzutem broni do miejsc akcji bojowych. Działalność zakończyła w 1944 r. Rok później wyjechała na Ziemie Odzyskane. Pracowała z młodzieżą i opiekowała się młodszym bratem. W 1948 r. wyszła za mąż, a po kolejnych trzech latach wraz z rodziną wróciła do Przeworska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *