Kibice to nasz dwunasty zawodnik – wywiad z Prezesem Grzegorzem Bieniaszem

Wywiad z Prezesem Orła Przeworsk Panem Grzegorzem Bieniaszem, zapraszamy do lektury:

1.[orzelprzeworsk.com] – Witamy Panie Prezesie, rozmawiamy w chwili gdzie tak naprawdę sport stanął, jak Pan odbiera całą sytuację.

Witam serdecznie Wszystkich kibiców i sympatyków sportu, a przede wszystkim Kibiców Orła Przeworsk. Sytuacja tak dla życia, jak i rozgrywek sportowych jest bardzo trudna i niekomfortowa. Rozgrywki ligowe we wszystkich dyscyplinach sportu zostały zawieszone. Świat można powiedzieć zatrzymał się.

2.[orzelprzeworsk.com] – Liga została zawieszona na ostatniej prostej, są różne scenariusze do rozwiązania całej sytuacji, jak według Pana należy rozwiązać sprawy ligowe w przypadku gdyby runda wiosenna już się nie odbyła.

Tak zastanawiamy się w gronie klubu, rozmawiam też z działaczami drużyn z różnych lig. Punkt widzenia będzie zależał od miejsca w tabeli na którym znajduje się dany klub. Już można przeczytać na portalach sportowych różne spekulacje na temat wariantów awansów i spadków. Polski Związek Piłki Nożnej powinien stworzyć wariant obowiązujący dla wszystkich lig/klas w Polsce w tym trudnym czasie.  W naszym przypadku jak i wielu drużyn w Polsce, które zajmują pierwsze miejsce w tabeli rozgrywek, naturalnym jest wariant awansu i moim zdaniem powinno się pracować nad takim wariantem, bo przekreślić ciężką pracę klubów od lipca do marca to niesprawiedliwa decyzja, tym bardziej, że kluby poniosły koszty związane z rozgrywkami. Jeżeli chodzi o kwestie spadków można by je odroczyć, powiększając ligi w okresie przejściowym.

3.[orzelprzeworsk.com] – Wróćmy jednak do chwili gdzie każdy oczekiwał początku rundy wiosennej, Orzeł jako lider i nie oszukujmy się najlepsza drużyna w tej lidze, zmierza do awansu. Jak Pan ocenia przygotowania do rundy wiosennej, czy wszystkie sprawy założone przebiegły bez zakłóceń.

Z tego co planowaliśmy w okresie przygotowawczym do momentu ogłoszenia restrykcji udało się zrealizować praktycznie wszystko. Dzięki bardzo dobrej współpracy z MOSiR Przeworsk mogliśmy korzystać z obiektów, dodatkowo treningi odbywały się w Fitness Studio. Pozyskaliśmy w okienku transferowym trzech zawodników, dobrze znanego kibicom 21-letniego Marcina Piątka , który powrócił po okresie wypożyczenia, 23- letniego bramkarza Andrzeja Mikusa oraz 20-letniego środkowego obrońcę Patryka Andreasika. Kadra została wzmocniona i poszerzona, zaplanowane przez trenera Grzegorza Sitka mecze kontrolne z wymagającymi rywalami również rozegraliśmy. Zarząd klubu stworzył drużynie wraz ze sponsorami bardzo dobre warunki przygotowań. Teraz w związku z sytuacją epidemiczną pozostaje tylko czekać i przygotowywać się w miarę możliwości.

4.[orzelprzeworsk.com] – Aktualna sytuacja skomplikowała wszystkim plany treningowe, jak nasi zawodnicy mają rozwiązany ten temat, czy Trener Grzegorz Sitek rozpisał elementy utrzymania formy fizycznej. Gdyby jednak liga w perspektywie przełomu maja/czerwca ruszyła, czeka nas pewnie maraton gier.

W momencie wprowadzenia restrykcji, nie mając wiedzy jak ta sytuacja będzie się rozwijać zawiesiliśmy treningi w klubie, nie chcieliśmy narażać zdrowia zawodników i nie narzucaliśmy planów treningowych. Zawodnicy podeszli do tematu zdroworozsądkowo i indywidualnie dbali o swoją formę. Obecnie zawodnicy realizują tygodniowe plany treningowe w warunkach domowych przesyłane przez trenera Grzegorza Sitka. Nadmienię również, że wszystkie nasze drużyny młodzieżowe również mają przesyłane plany treningowe przez trenerów do pracy w warunkach domowych.

5.[orzelprzeworsk.com] – Patrząc na kadrę zespołu mamy mieszankę rutyny z młodością, co jest dobrym rozwiązaniem szczególnie dla młodszych kolegów, ile według Pana jeszcze trzeba, aby w przyszłym sezonie być realną siłą IV ligi.

To co było naszą dewizą jako Zarządu, nie zmienia się, chcemy wprowadzać zawodników z grup młodzieżowych do kadry pierwszej drużyny. Krok po kroku staramy się to realizować z tym, że to jest też tak, że młody zawodnik powinien sam rozumieć i mieć samozaparcie bo tak w życiu jak i w sporcie nie ma nic za darmo. Też naszym celowym działaniem jest wypożyczanie zdolnych zawodników w celu ich rozwoju, obserwacji i powrotu do klubu. Jeśli chodzi o mieszankę rutyny z młodością, młodzi chłopcy muszą też mieć oparcie w doświadczonych zawodnikach. Wiadomo, że wyższa liga to większe wymagania tak sportowe jak i organizacyjne. Budowa drużyny to praca długofalowa, na pewno aby być realną siłą w IV lidze kadra musi być stabilna i wyrównana.

6.[orzelprzeworsk.com] – Pytając o kadrę chcemy zapytać jak się czuje nasz najlepszy strzelec Hubert Bednarz, który uległ w zimie kontuzji i czy będzie z nami na przyszły sezon.

W tej trudnej sytuacji zawodnika po urazie Zarząd Klubu od razu zadeklarował pomoc Hubertowi. Dzięki współpracy z Centrum Medyczne Rafał Pieniążek zawodnik objęty został profesjonalną opieką przez naszego Partnera. W procesie rehabilitacji wykorzystano urządzenia do fizjoterapii sportowej, terapię manualną oraz ćwiczenia mające na celu jak najszybszy oraz bezpieczny powrót do aktywności fizycznej. Hubert w Centrum był również pod opieką psychologa, która również jest bezcenną w powrocie do sportu. Planowany powrót na boisko bardzo się przyśpieszył, a postępy w rehabilitacji były większe od planowanych, co jest też dużą zasługą Huberta, który jest bardzo zaangażowany w powrót do pełnej sprawności i nie może doczekać się powrotu na boisko. Mamy nadzieję, a wręcz jesteśmy przekonani, że już niebawem ujrzymy znów Huberta w biało-czerwonych barwach na boisku na co bardzo liczymy.

7.[orzelprzeworsk.com] – Panie Prezesie czy młodzi śmiało pukają do kadry pierwszego zespołu.

Jest kilku młodych zawodników, którzy są już w kadrze drużyny i są w kręgu zainteresowań trenera Grzegorza Sitka. Jest też grupa zdolnych 15-16 latków, którzy jeśli będą nadal się rozwijać mają szansę zaistnieć w dorosłej piłce, to też od nich samych zależy co osiągną. My wyróżniających zawodników wspieramy stypendiami sportowymi, mają też możliwość trenowania z pierwszym zespołem.

8.[orzelprzeworsk.com] – W ostatnich latach zostaje rozbudowany system PRO JUNIOR, czy klub w perspektywie kilku lat, ma plany angażować się w tę formę budowania drużyny.

Pro Junior System to inicjatywa PZPN promowania występów młodych zawodników w meczach ligowych. W IV lidze jest to przepis, który mówi, że otrzymuje się punkty za rozegrane minuty zawodnika do ukończenia wieku juniora. Rozbudowując szkolenie w klubie, mamy też na uwadze Pro Junior System, że dzięki temu szkoleniu wprowadzimy na przestrzeni najbliższych sezonów młodych zawodników do kadry.

9.[orzelprzeworsk.com] – W ubiegłym roku ruszył projekt Akademia Orła Przeworsk, jak Pan ocenia początki rozbudowania szkolenia w naszym klubie.

Przygotowywaliśmy się do tego projektu, aby w biało-czerwonych barwach trenowało jak najwięcej zawodników. Podjęliśmy rozmowy z prezesami przeworskich klubów, Szkółką Piłkarską Orzełek i Akademią Piłkarską Perfect, które szkolą dzieci od najmłodszych roczników. Burmistrz Miasta Przeworska Leszek Kisiel wsparł ten projekt, który zakłada, że zawodnicy z obu klubów plus wyróżniający się chłopcy z ościennych miejscowości zasilą Orła i będą występować w rozgrywkach ligowych. Działania klubu idą w kierunku rozszerzenia ilości młodych zawodników i drużyn. Nasze drużyny posiadają wykwalifikowanych i zaangażowanych w swoją pracę trenerów, którzy związani byli z Orłem w latach wcześniejszych jako zawodnicy.

10.[orzelprzeworsk.com] – Rozmawiając o szkoleniu młodzieży, czy mamy dużo adeptów piłki nożnej w kategoriach młodzieżowych.

W tej chwili w klubie jest pięć grup młodzieżowych w kategoriach: młodzik młodszy, młodzik starszy, trampkarz, junior młodszy, junior starszy i wszystkie zgłoszone są do rozgrywek ligowych, w tym cztery do lig podkarpackich. Jest to ciągłość szkolenia dzieci i młodzieży od 11 lat do 18 lat.
Tego w historii klubu jeszcze nigdy nie było. Aktywnie trenujących jest około 70 zawodników młodzieżowych.

11.[orzelprzeworsk.com] – Patrząc na bazę szkoleniową w Przeworsku w ostatnich latach dużo się zmieniło na plus, są boiska, hale sportowe, baseny, siłownie. Czy według Pana, aby podnieść jeszcze bardziej jakość treningową, co trzeba jeszcze posiadać, aby skutecznie konkurować na tym polu z innymi.

Baza treningowa z której korzystamy na obiektach MOSiR bardzo się poprawiła. Renowacjom od kilku lat podlegają murawy boisk przy ulicy Budowlanych. Warunki do treningów są bardzo dobre.
Co trzeba by jeszcze posiadać? Myślę, że bardzo przydatne byłoby oświetlenie boiska treningowego, tak aby móc organizować dla naszych drużyn zajęcia treningowe w godzinach wieczornych i popołudniowych szczególnie jesienią.

12.[orzelprzeworsk.com] – W tym roku przypada 75 rocznica powstania Miejskiego Klubu Sportowego “Orzeł”, czy są planowane jakieś okolicznościowe uroczystości z tym związane.

Prowadziliśmy przygotowania, pewne kroki zostały poczynione. Mieliśmy w planie zorganizowanie m.in. wydarzeń sportowych. W tej chwili w związku z sytuacją epidemiczną wszystko zostało odwołane podobnie jak wiele imprez tak kulturalnych jak i sportowych.

13.[orzelprzeworsk.com] – Panie Prezesie, obiekt na Budowlanych jest własnością miasta, może to pytanie nie bezpośrednio do Pana, ale czy są już znane jakieś ustalenia co do kwestii przebudowy obiektu.

Jeśli chodzi o temat przebudowy stadionu to, na tą chwilę w końcowym etapie są prace związane z projektem architektoniczno – budowlanym. Więcej informacji odnośnie planów modernizacji zapewne można uzyskać u władz naszego miasta.

14.[orzelprzeworsk.com] – Możemy tu wspólnie także zaapelować do kibiców, aby wspierali klub, przychodzili licznie na mecze, bo wiadomo wpływy z biletów też są jakąś formą dopinania budżetu.

Oczywiście, kibice i ich wsparcie to można powiedzieć dwunasty zawodnik drużyny, a wpływy z biletów stanowią też część budżetu klubu. Natomiast w związku z epidemią nie wiadomo jak będzie wyglądać organizacja meczów i jakie w tej sprawie będą wytyczne.

15.[orzelprzeworsk.com] – Mamy także nadzieje jako kibice, że klub po awansie do IV ligi będzie mocnym zespołem tej ligi, co z pewnością przyciągnie większe ilości kibiców na mecze.

Również mamy taka nadzieję. Na razie oczekujemy na decyzje władz piłkarskich odnośnie dalszych losów sezonu.

Pragnę z tego miejsca podziękować w imieniu Zarządu za wspieranie klubu Burmistrzowi Miasta Przeworska Leszkowi Kisielowi, Przewodniczącemu Rady Miasta Przeworska Tomaszowi Majbie, Radnym Miasta Przeworska, Dyrektorowi MOSiR Grzegorzowi Łuczykowi, wszystkim Firmom wspierającym nasz klub i Kibicom.
Pozdrawiam i do zobaczenia na Stadionie.

Dziękujemy za wywiad i życzymy powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.