Z kart historii – 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Dziś, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wspominamy wszystkich tych, którzy wbrew wszelkim przeciwnościom losu walczyli o wolną Polskę z drugim okupantem – Sowietami i ich polskojęzycznymi sługusami.
1 marca 1951 r. o godzinie 20:00 w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało zamordowanych strzałem w tył głowy siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (Karol Chmiel “Zygmunt”, Franciszek Błażej “Tadeusz”, Józef Batory “August”, Mieczysław Kawalec “Żbik”, Adam Lazarowicz “Klamra”, Łukasz Ciepliński “Pług” oraz Józef Rzepka “Krzysztof”.) Od 3 lutego 2011 r. dzień 1 marca jest państwowym świętem – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Wymodlony, wymarzony i kochany mój synku. Piszę do Ciebie po raz pierwszy i ostatni. W tych dniach bowiem mam być zamordowany. Chciałem być Tobie ojcem i przyjacielem. Bawić się z Tobą i służyć radą i doświadczeniem w kształtowaniu twego umysłu i charakteru. Niestety okrutny los zabiera mnie przedwcześnie a Ciebie zostawia sierotą. Dlatego piszę i płaczę… – pisał w grypsie do rodziny Łukasz Ciepliński „Pług”.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!!
Zobacz także: ARMIO WYKLĘTA ORZEŁEK O WAS PAMIĘTA
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Przeworsku
foto:redisbad.pl;wordpress.com