Felieton: Warto wychowywać młodzież

Warto wychowywać młodzież.

Ostatnio głośno o napastniku reprezentacji Polski Krzysztofie Piątku w związku z przenosinami z AC Milan do Herty Berlin. Niby normalny transfer, jedni zarabiają, drudzy wydają, jednak w cieniu kryje się kolejny zastrzyk finansowy dla klubu Lechii Dzierżoniów. Lechia dostanie pieniądze dzięki solidarity payment. Przepis ten mówi, że pięć procent kwoty transferowej za piłkarza przekazywane jest do podziału do klubów, w których dany zawodnik występował między 12. a 23. rokiem życia. W przypadku Piątka chodzi o KGHM Zagłębie Lubin, Cracovię i właśnie Lechię Dzierżoniów. Jeżeli niemiecka Hertha zapłaciła za Piątka 27 mln euro, to czwartoligowiec powinien otrzymać około 270 tysięcy euro. Trzeba też pamiętać, że wcześniej klub z Dzierżoniowa zarobił na transferze Piątka z Cracovii do Genoa CFC

To nie są pierwsze i jedyne pieniądze, jakie klub z Dolnego Śląska zarobił na swoich wychowankach, bo w Dzierżoniowie przygodę z poważną piłką zaczynali także Jarosław Jach i Patryk Klimala. Ten pierwszy dwa lata temu przeszedł z Zagłębia Lubin do Crystal Palace, a drugi tej zimy Jagiellonię Białystok zamienił na słynny Celtic Glasgow. Warto wychowywać młodzież

I tutaj pytanie dlaczego takie coś nie może się udać w Przeworsku, Dzierżoniów jest miastem gdzie mieszka ok. 30 tyś mieszkańców, ich zespół od ponad 20 lat gra między 3 ligą, a klasą okręgową, więc można porównywać z tym co się dzieje w Przeworsku, jeżeli chodzi o występy na boiskach ligowych. W Dzierżoniowie mocno postawiono na szkolenie. Powstało wiele boisk z nawierzchnią naturalną i sztuczną oraz nowoczesne hale sportowe. Już od podstawówki prowadzone są także klasy sportowe. Infrastruktura sportowa w Przeworsku też nie stoi na niskim poziomie, co świadczy też o tym, że na letnie czy zimowe zgrupowania przyjeżdżają tu grupy młodzieżowe z innych miast.

Jeżeli komuś się wydaje, że nie dochowamy się drugiego Krzysztofa Piątka i piłkarz z Przeworska nie wyjedzie grać poza granice Polski, jest jeszcze inny sposób na „zarabianiu” na wychowankach. System PRO JUNIOR, a mając dużo wychowanków w składzie jest szansa, że ktoś zostanie zauważony i pójdzie grać wyżej, dając kolejne pieniądze z transferu.

Klasyfikacja Pro Junior System w 4 lidze podkarpackiej po rundzie jesiennej sezonu 2019/2020 oraz kwoty zysku po ewentualnym zakończeniu sezonu:

  1. Stal II Stalowa Wola – 12445 pkt (35 tys. zł)
  2. Stal II Mielec – 12306 (25 tys. zł)
  3. Karpaty Krosno – 5936 (20 tys. zł)
  4. Polonia Przemyśl – 3544 (15 tys. zł)
  5. Igloopol Dębica – 2658 (5 tys. zł)

Jeszcze wyższe nagrody czekają w III lidze. Kluby, które zajmą miejsca 1-4 w klasyfikacji końcowej poszczególnych grup III ligi, otrzymają nagrody w wysokości:
1 miejsce – 400.000,00 zł brutto,
2 miejsce – 300.000,00 zł brutto,
3 miejsce – 200.000,00 zł brutto,
4 miejsce – 100.000,00 zł brutto.

Trzeba też zauważyć, że inwestycja w piłkę młodzieżową nie daje rezultatów dziś czy jutro, często jest to efekt długoletniej pracy, jednak warto pracować i tworzyć dobry klimat wokół sportu, aby piłkarskie talenty grały trochę dłużej w Przeworsku dla dobra miasta i społeczności. Od wielu lat w Przeworsku działają szkółki piłkarskie „Orzełek” i „Perfect”, dając podwaliny pod piłkę młodzieżową. Ostatnio obie uzyskały certyfikowane odznaczenia PZPN-u, trzeba iść tą drogą rozwoju, szkolić nie tylko piłkarzy, ale też kadrę trenerską, której nie brakuje w samym Przeworsku. Potrzeba pozyskiwać piłkarzy z okolicznych klubów, wyłapywać ich w stosunkowo niskim wieku, gdyż jak widać cierpliwość i dobrze prowadzone szkolenie może dać wymierne zyski i promocje naszego miasta w przyszłości jak w przypadku Dzierżoniowa.

foto: Agnieszka Kulka Photography

Przeczytaj historie Orła! -> https://www.orzelprzeworsk.com/historia/

 

Warto wychowywać młodzież

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.